Modul conjunctiv

Modul conjunctiv este un mod personal (predicativ) care exprimă o acțiune posibilă, realizabilă. Modul conjunctiv poate fi recunoscut ușor datorită conjuncției , care se află în componența verbului. Conjunctivul are două timpuri: prezent și perfect.

Conjunctiv prezent

Conjunctivul prezent se formează de la timpul prezent, modul indicativ, precedat de conjuncția să. La persoana a III-a singular și plural, conjunctivul se deosebește de indicativul prezent. (el/ei mănâncă – indicativ prezent, el/ei să mănânce – conjunctiv; el tace, ei tac – indicativ prezent, el/ei să tacă – conjunctiv)

pers conjugarea I conjugarea a II-a conjugarea a III-a conjugarea a IV-a
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
să mănânc
să mănânci
să mănânce
să mâncăm
să mâncați
să mănânce
să tac
să taci
să tacă
să tăcem
să tăceți
să tacă
să fac
să faci
să facă
să facem
să faceți
să facă
să citesc
să citești
să citească
să citim
să citiți
să citească

Conjuncția poate sta chiar lângă verb sau pot exista alte părți de vorbire între ea și verb (nu, mai mi etc).

  • Să nu vorbești prea tare.
  •  mai cumperi cărți și data viitoare.
  • Să nu-mi dai telefon.

! La persoana a II-a singular următoarele verbe se scriu cu doi i:a fi, a ști, a ține, a veni, a deveni, a susține, a deține, a reține, a reveni, a preveni, a redeveni (tu să fii, tu să știi, tu să ții, tu să vii, tu să devii, tu să susții, tu să deții, tu să reții, tu să revii, tu să previi, tu să redevii).

! ! La fel ca la indicativ prezent, verbele a crea și a agrea se scriu și se pronunță cu doi e. Formele celor două verbe sunt asemănătoare cu cele ale verbului a lucra.

pers a lucra a crea a agrea
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
eu să lucrez
tu să lucrezi
el/ea să lucreze
noi să lucrăm
voi să lucrați
ei/ele să lucreze
eu să creez
tu să creezi
el/ea să creeze
noi să creăm
voi să creați
ei/ele să creeze
eu să agreez
tu să agreezi
el/ea să agreeze
noi să agreăm
voi să agreați
ei/ele să agreeze

Conjunctiv perfect

Conjunctivul perfect este format din conjunctivul prezent al verbului a fi - forma să fi și participiul verbului de conjugat. Are aceeași formă pentru toate persoanele, la singular și plural.

pers conjugarea I conjugarea a II-a conjugarea a III-a conjugarea a IV-a
eu
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele
să fi măncat
să fi măncat
să fi măncat
să fi măncat
să fi măncat
să fi măncat
să fi tăcut
să fi tăcut
să fi tăcut
să fi tăcut
să fi tăcut
să fi tăcut
să fi făcut
să fi făcut
să fi făcut
să fi făcut
să fi făcut
să fi făcut
să fi citit
să fi citit
să fi citit
să fi citit
să fi citit
să fi citit

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.